Обезщетение при незаконно уволнение и при недопускане на възстановен работник ил

Нормативен текст

Чл. 225. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) При незаконно уволнение работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа поради това уволнение, но за не повече от 6 месеца.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато през времето по предходната алинея работникът или служителят е работил на по-нископлатена работа, той има право на разликата в заплатите. Това право има и работникът или служителят, който незаконно е бил преместен на друга по-нископлатена работа.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато незаконно уволнен работник или служител бъде възстановен на работа и след явяването му в предприятието, за да заеме работата, на която е възстановен, не бъде допуснат да я изпълнява, работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на явяването му до действителното му допускане на работа.

Актове


Решение №418/24.06.2026 по гр. д. №4910/2025 на ВКС, ГК, III г.о., докладвано от съдия Джулиана Петкова
Относно включване на бонуси в базата за обезщетение по чл. 225 КТ
В брутното трудово възнаграждение за последния отработен месец, което е база за определяне на обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ, се включват допълнителните трудови възнаграждения по чл. 17, ал. 1 НСОРЗ, които са с постоянен характер. Такива, според чл. 15, ал. 1 НСОРЗ, са...
чл. 290 ГПК чл. 344, т. 3 КТ

Актове на СЕС


Все още няма актове в тази категория!